Ergoterapie je specifická zdravotnická profese: je založena na předpokladu, že zapojení člověka do cílené a smysluplné činnosti podporuje jeho mentální a fyzické funkce, celkovou pohodu a vede ke zlepšení zdravotního stavu.

Cílem ergoterapie je dosáhnout maximální soběstačnosti jedince v domácím, pracovním a sociálním prostředí, zvýšit kvalitu života jedince a umožnit jedinci vést nezávislý a plnohodnotný život ve společnosti, pokud je to možné.
S pacienty vypracováváme individuální ergoterapeutický plán, který se pak snažíme naplňovat - usilujeme o dosažení soběstačnosti, zvýšení aktivity, posílení vytrvalosti, nabytí nových dovedností, resocializace (opětovné vpravení se do patřičných sociálních rolí). K cílům řadíme zejména přiměřenou péči o sebe, aktivní zaměstnání, strukturaci a realizování volnočasových aktivit.
V nemocnici máme centrální ergoterapii - chráněné terapeutické dílny, kam docházejí klienti všech oddělení, kteří jsou samostatní, neohrožují sebe ani své okolí. Tito klienti mají možnost provádět velké množství činností v různě specielně zařízených dílnách (např. keramická, truhlářská, dílna určená k šití, výrobu svíček ale též cvičná kuchyně a prádelna). Zde mohou klienti pod dohledem terapeutů provádět různé činnosti v dílnách nebo si procvičovat své znalosti z různých oborů pomocí nejrůznějších kvízů, hádanek či testů.
Dále docházejí ergoterapeutky na jednotlivá oddělení, kde se věnují pacientům, kteří z nějakých důvodů (neuspokojivý psychický stav, ztížená mobilita, apod.) nemohou oddělení opustit. Provádějí se zde hlavně práce s papírem, malování, kreslení, procvičování kognitivních funkcí, ale také práce s hlínou, pletení nebo kreslení na sklo. Většina těchto činností není příliš náročná na materiál. Na tuto terapii dochází terapeut danou dobu několikrát týdně.
Pro různé ergoterapeutické cíle jsou k dispozici různé materiály a techniky.
Kreativní techniky: práce s hlínou, plastelínou, práce s barvami, papírem, práce s přízí, látkou, kůží
Práce v domácnosti: manipulace s prádlem (praní, žehlení, třídění), trénink vaření (hledání receptu, rozpočet, nákup, realizace)
Příprava na povolání: práce se dřevem a kovem, jednoduché administrativní práce, práce v parku, na zahradě, zapojení se do jednoduchých provozních prací na odděleních.

Video

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

 

Orientační plánek

Orientační plánek

Kontakt

Psychiatrická nemocnice v Dobřanech
Ústavní ul., 334 41 Dobřany
IČ: 00669792
DIČ: CZ00669792

Spojovatelka
tel.: 377 813 111

ID datové schránky: 4k429ud

 

Certifikát kvality a bezpečí

Certifikát kvality a bezpečí

 

Volná místa

Přijmeme

LÉKAŘE

se specializovanou způsobilostí
v oboru psychiatrie

Další volné pozice

 

Kvalitní a bezpečná nemocnice

Kvalitní a bezpečná nemocnice 2018

 

Dotační programy

norske fondyiop

 

SSL certifikát

© 2018 Psychiatrická nemocnice v Dobřanech | realizace webprofirmy.cz